Podróż marzeń Australia Nowa Zelandia

Wpisy

 • niedziela, 28 września 2014
 • piątek, 26 września 2014
  • Jak zatrzymać alkoholizm wśród Aborygenów...

   Ważny dla mnie artykuł... napisany przez Julie Power, "EXTRA" Sun - Herald", 07 września 2014

   Co trzeba zrobić, aby zatrzymać alkoholizm wśród Aborygenów?

   Dla Aborygenki szefowej kobiecego Centrum Fitzroy Crossing Oscar June alarmujące stało się odkrycie, że w ciągu jednego roku na skutek spożycia alkoholu nastąpiło 50 zgonów i 13 samobójstw. A kiedy zobaczyła czterolatków udających upicie, to był to ostateczny impuls, aby coś z tym zrobić. "Widziałem małe dzieci bawiące się w pijanych dorosłych, trzymające kij między wargami imitujący pustą puszkę”.

   Dla Geoff Davis, byłego członka rady gminy, był to dzień odwiedzin , więc poprosił o możliwość zwiedzanie miasta . Podczas gdy Davis prowadził mini bus jadąc wokół miejscowości w Kimberley w Australii Zachodniej, jego aborygeńscy krewni od strony żony (którzy przybyli , aby go powitać) nie wspomnieli ani o pięknej rzece Fitzroy River, ani bogatej historii miasta czy wielkich rybach i możliwościach wędkowania. " To nasze czwartkowe drzewo " , powiedział jeden z nich . " Co masz na myśli ? zapytał Davis , który ożenił się w tych stronach z Marmingee Hand, która jest dyrektorem programowym nowej szkoły dla dziewcząt. " To miejsce, gdzie pijemy w czwartek . A to jest nasze piątkowe drzewo, które jest naszym hazardowym drzewem. A tu upijamy się w sobotę. " Davis był przerażony . Cała rozmowa została zbudowana wokół konsumpcji alkoholu. (…) To było jak " mgła alkoholu ", która została zasnuta nad społecznością, mówi Davis .

   Zarówno tutejsi mieszkańcy jak i goście obawiali się kiedyś przyjeżdżać do miasta, gdzie jeden pamiętał pole rozbitego szkła po rozrzuconych opróżnionych butelkach, inni przypominali sobie atakowane na ulicach kobiety, walki , żebranie na dużą skalę , czy publiczne oddawanie moczu przed supermarketem – całą przemoc związaną z alkoholem. " (…)

   Ludzie żyli w poczuciu beznadziejności . Czuli , że nie mogą rozwiązać swoich problemów i jedyną odpowiedzią była tylko śmierć "wspomina Pani Oscar.

   W Fitzroy Crossing, malutkim miasteczku znajdującym się około pięciu godzin na zachód od Broome i trzy godziny na wschód od Halls Creek mieszka około 1500 osób . Kolejne 2500 osób mieszka w małych osiedlach i obozowiskach położonych na przestrzeni 150 km w dolinie Fitzroy. Około 80 % mieszkańców to ludność autochtoniczna, głównie z pięciu grup językowych, która żyje na tych ziemiach od wielu pokoleń.

   Aktualnie, w mieście obowiązuje zakaz przywożenia silnego alkoholu. Ograniczenia zostały przedyskutowane przez ponad dziesięć lat, ale do dzisiaj nadal są mocni przeciwnicy tego zakazu, szczególnie przedstawiciele niektórych firm monopolowych i niektórzy radni. "(...)

   "Prawdziwą tragedią są dzieci z uszkodzonym mózgiem," mówi Davis.

   To naprawdę piękne widzieć silnych ludzi, o szerokich horyzontach. Kobiety tego dokonały, one były liderkami. To one zdały sobie sprawę, że pierwszą rzeczą, jaką muszą zrobić, to zająć się ogromnym problemem z nadużywaniem alkoholu.

   W październiku 2007 roku, Oscar, pracując z liderem społeczności Emily Carter, zdobyła poparcie dla obecnie obowiązującego zakazu picia alkoholu.

   Gdy spotykamy się na spokojnej werandzie Centrum Kobiet Marninwarntikura, gdzie jest szefową, Oscar okazuje się imponującą, doskonale zadbaną kobietą, w schludnych, opływających ją jedwabiach. Urodzona w Fitzroy Crossing, opisuje siebie jako dumną kobietę Banuba. Po ukończeniu szkoły w wieku 17 lat, zaczęła pracę w państwowej służbie zdrowia, od 1991 roku została szefową agencji zasobów Marra Worra Worra, a później została powołana na stanowisko komisarza Aborygenów i Komisji Torres Strait Islander.

   Koledzy mówią o niej: Oscar jest silną kobieta, która "napędza rozwiązania wielu ogromnych problemów, które inaczej nie byłyby rozwiązane. Ona potrafi całkowicie skupić się na jednym celu, na tym co ważne."

   "Jest prawdziwym obrońcą praw człowieka, to silny, mądry człowiek ", mówi o niej profesor Jane Latimer z George Institute for Global Health, która pracowała z Oscar przez siedem lat.

   Podobnie jak wiele innych kobiet w społeczności, Oscar zobaczyła problemy u swoich wnuków, które zostały spowodowane przez picie alkoholu przez ich matki w czasie ciąży. Oscar i Davis mają doświadczenie w opiece nad dziećmi, w tym nad własnymi wnukami, adoptowanymi dziećmi oraz siostrzenicami, siostrzeńcami, którzy mają poważne problemy intelektualne i emocjonalne spowodowane piciem alkoholu przez ich matki w czasie ciąży. Niektóre babcie i prababki zdały sobie sprawę, że coś jest nie tak z ich wnukami i prawnukami, którymi się opiekowały. Ich potrzeba uwagi i opieki była bardzo odmienna od ich własnych dzieci. Nie można ich zostawić samych. Często nie pamiętają instrukcji, mają problemy z kontrolowaniem swoich emocji. Niektóre dzieci nie uczą się tak szybko, jak powinny.

   Alkohol zagroził wyginięciem historii aborygeńskiej, która opiera się na ustnej tradycji. "Wszystko o nas jest przekazywane z pokolenia na pokolenie poprzez opowieści o kraju i rodzinie" mówi Oscar. "Ustna tradycja opiera się na dobrym funkcjonowania mózgu i zdolności do zachowania pamięci. Pamięć jest absolutnie niezbędna, aby przetrwać w przyszłości jako rdzenni mieszkańcy."

   Na posiedzeniu zwołanym wkrótce po wprowadzeniu zakazu monopolowego przez Centrum, kobiety z czterech grup językowych powzięły kolejną niezwykłą decyzję: dofinansowania i wsparcia dla poszkodowanych dzieci. Zamiast czekać, kobiety zapytały pediatrów i naukowców z George Institute oraz z Uniwersytetu w Sydney o możliwość rozwiązania problemu dotyczącego ich dzieci , o wymyślenie strategii, zapobiegania ponownego wystąpienia tych uszkodzeń i wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci z zaburzeniami poalkoholowymi. Doprowadziło to do opracowania studium „Lililwan”, co oznacza "wszystkie małe dzieci" . Obejmuje ona ponad 120 ośmioletnich dzieci w pierwszym w historii badaniu choroby FASD w Australii i prawdopodobnie na świecie . Matki tych dzieci oraz ich opiekunowie pytani są o opiekę przedporodową i picie w czasie ciąży. Ponieważ miejscowe kobiety, tak jak naukowcy są bardzo zaangażowane w badania, wskaźnik uczestnictwa wynosi 95 procent(!), co jest prawie niespotykane dla takiego rodzaju badań.

   Na pierwszy rzut oka, większość dzieci wygląda jak inne, z każdego miejsca w Australii. " Kiwają głowami, śmieją się i wydaje się, że rozumieją, co rodzic lub nauczyciel do nich mówi, ale niestety zapominają, czego nauczyły się dzień wcześniej, " mówi James Fitzpatrick , pediatra, który zbadał wszystkie te dzieci . " To jest jak luki w pamięci. Może wydawać się , że robią dobrze, mogą być bardzo przyjazne i uprzejme, ale wielu z nich brakuje zdolności do rozumienia dobra i zła lub nauczenia się lekcji i zachowania jej w pamięci."

   Społeczność oczekuje na końcowe badania, ale już stwierdzono, że jedno na czworo dzieci ma jakąś formę trwałego uszkodzenia spowodowane przez picie swojej matki w czasie ciąży . Wśród kobiet, które piją w czasie ciąży, wiele robi to w bardzo ryzykowny sposób.

   Dla wielu matek , jest szokiem odkrycie, że to ich picie spowodowało wady u dzieci. Nikt im tego nie uświadomił 10,11 lat temu! (...)

   Na szczeblu federalnym, choroba FASD (Foetal Alcohol Spectrum Disorders) nie jest uznana za niepełnosprawność ! (...).

   Film o wówczas 12 letnim Tristanie , przedstawiony Senackiej Komisji badającej FASD, doprowadził polityków do łez .

   "Szkoda, że nie mogę zostać policjantem kiedy dorosnę. Łapał bym złych ludzi i umieszczał w więzieniu . Nie, ja nie zostanę policjantem... jeśli nie mogę nim być ... po prostu chcę być przede wszystkim normalny. Ja po prostu chcę być normalny” (...)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   agatwaustralii
   Czas publikacji:
   piątek, 26 września 2014 19:50
 • czwartek, 25 września 2014
  • Wildlife Hospital Taronga

   Szpital dla dzikich zwierząt „Wildlife Hospital Taronga” leczy około 30 żółwi rocznie. Ich autopsje ujawniają połykanie rozmaitych śmieci, w tym haczyków wędkarskich, żyłek i innych plastikowych odpadów, które pływają w oceanach. Wśród zebranych dowodów na to jak bardzo zanieczyszczone są oceany w szpitalu Taronga znajdują się słoiki po dżemach, plastikowe worki a nawet balony z helem, które pływały po morzach. Dla żółwi po przełknięciu mogą stać się śmiertelne. Te, które przeżyją taką "potrawę" są hospitalizowane a po kuracji wypuszczane z powrotem do oceanu. Dotychczas nie było informacji jak sobie radzą w zanieczyszczonych oceanach, ale dzięki monitoringowi satelitarnemu (system śledzenia satelitarnego, który jest przyklejony do ich muszli),szpital dokładnie je lokalizuje a także trasy ich przemieszczania się. Żółwie znajduje się zaplątane w żyłki, mają nimi przecięte mięśnie, płetwy. Bywa, że płetw im całkiem brakuje. Trzeba je bardzo długo rehabilitować. Po stracie płetwy żółwie nie pływają już daleko w głąb oceanu, tylko penetrują wybrzeża, gdzie roślinożerne karmią się morskimi trawami. O tej porze roku żółwie zielone kierują się do cieplejszych wód na północ. Rozmnażają się dopiero między 25 do 30 rokiem życia. Mięsożerne gatunki żółwi zjadają gąbki, ryby i krewetki. Generalnie żółwie morskie są wielkimi podróżnikami i pokonują naprawdę duże odległości. Opuszczają wybrzeża Australii jako małe żółwiki i rozpoczynają swoją 25-30 letnią podróż po świecie,aby następnie wrócić do miejsca gdzie się urodziły i złożyć jaja na tej samej plaży . Czy to nie jest niesamowite?
   Więcej »

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   agatwaustralii
   Czas publikacji:
   czwartek, 25 września 2014 05:19
 • środa, 24 września 2014
  • Festiwale...

   Coś jeszcze o wiosennych festiwalach w Sydney :)

   Popularnym motywem wiosennych festiwali jest sztuka oraz zabawa. Bawią się całe rodziny z dziećmi o które dba się szczególnie, gdyż festiwalowych atrakcji z nimi związanych jest we wrześniu i październiku mnóstwo! Podaje przykładowe dwa :)

   23-28 września odbywa się w Seymour fitness, Chippendale w Sydney Festiwal Dziecięcy.Dzieci mogą wziąść udział w rozmaitych bezpłatnych warsztatach np. rzeźbienia, tańca. Za 5 $ będzie można zobaczyć krótkie pokazy cyrkowe. Ideą festiwalu jest angażowanie się dzieci w wydarzenia artystyczne a nie tylko bierne oglądanie oraz doświadczenie spędzenia fajnie czasu wspólnie z rodzicami.

   12-19 października w całym mieście odbywać się będzie festiwal sztuki. Będą instalacje artystyczne, do późna otwarte niektóre galerie i muzea. Będą tańczyć z wózkami sklepowymi, wykonując rozmaite „akrobacje” a dzieci będą oprowadzać po okolicy w Kings Cross i Redfern.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   agatwaustralii
   Czas publikacji:
   środa, 24 września 2014 02:21
 • poniedziałek, 22 września 2014

Tagi

Kanał informacyjny