Podróż marzeń Australia Nowa Zelandia

Wpisy

 • wtorek, 23 czerwca 2015
  • Festiwal na ktorym kroluja kobiety

   Jak co roku odbyl sie w Sydney w ostatni weekend Craft & Quilt Fair Festival. Uwielbiam patrzec na piekno, na tworczosc plynaca z serca i duszy... na roznorodnosc zainteresowan i pasji... na blysk w oczach rozpromienionych i szczesliwych kobiet....zarowno tych co pokazuja swoje niezwykle umiejetnosci i sztuke jak i tych, ktore przyszly zakupic cos przepieknego dla siebie. I niewazne czy bedzie to czapeczka, bluzeczka, guziczki czy torebka... to wszystko ma "dusze" , jest inne niz powtarzajace sie wszedzie te same wzory .... powielane pomysly... tu znajdziesz to "COS" dla siebie , "COS" niepowtarzalnego ..... lub kupisz materialy , aby stworzyc SWOJE dzielo!

   dzielo 4

   dzielo 1

   dzielo 2

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   agatwaustralii
   Czas publikacji:
   wtorek, 23 czerwca 2015 12:31
 • piątek, 19 czerwca 2015
  • Zwierzaki spotkane w ostatnich dniach

   Przepraszam jakis czas nie bede miala polskiej czcionki.

   Jak wiecie Australia to kraj kangurow... Latwo je zobaczyc poza miastami, jednak ja mialam szczescie spotkac stado pasacych sie kangurow dopiero niedawno... w stolicy Australii Canberra, na koncu ulicy z Ambasadami, niedaleko Ambasady Chinskiej. Byla juz godzina prawie 17.00, a one spokojnie palaszowaly zielsko, nie zwracajac uwagi na okrzyki zachwytu turystow.

   Kiedy jest cieplej na murze domu, w ktorym mieszkam wygrzewaja sie 2-3 cm jaszczureczki, normalnie bardzo ruchliwe, jednak zastygle w promieniach zimowego slonca... dlatego w koncu udalo mi sie zrobic im zdjecie.

   W Sydney czesto spotykam ptaki... codziennie widze tutejsze sroki i miodozery, czesto kakadu, rzadziej lorysy. Pierwszy raz jednak spotkalam siewke w poblizu Palm Beach.

   siewkasroka na dachu parlamentulorysy3 cm jaszczurki

   kangury w Canberra

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   agatwaustralii
   Czas publikacji:
   piątek, 19 czerwca 2015 11:59
 • poniedziałek, 15 czerwca 2015
  • Canberra stolica Australii

   Jej nazwa pochodzi z języka zamieszkałych tu niegdyś Aborygenów, gdzie słowo „Kanberra” oznaczało „miejsce spotkań”. Od 1927 roku oficjalna stolica kraju. Jedno z niewielu miast na świecie, które zostało całkowicie zaplanowane i powstawało "od zera". Wyrosło na pustkowiu, porośniętym jedynie przez lasy i busz. Zbudowane w latach 1913-1927 według urbanizacyjnego planu amerykańskiego architekta W.B. Griffina, składa się z dwóch promienisto-koncentrycznych zespołów zabudowy, rozdzielonych zbiornikiem wodnym (utworzonym dopiero w 1963 roku). Dla jednych to nudny krajobraz (jak projekt urbanistyczny Nowej Huty), inni lubią panujący tu ład, doceniają spokój i możliwosc odpoczynku od zgiełku innych miast. Miasto zamieszkują w większości urzędnicy z rodzinami, pracujący w siedzibach rządu (a musicie wiedziec, ze zarobki są tu bardzo wysokie).

   Z jednej strony miasta Anzac War Memorial - Memoriał Wojenny - świecka "światynia" Australijczyków, pełna wycieczek szkolnych i turystów (0,6 mln rocznie) z drugiej imponujacy gmach Parlamentu (pośrodku stary parlament).

   widok na miasto

   Najważniejszym punktem stolicy jest imponujcy wspaniałą architekturą Parlament. Usytuowany na wzgórzu, jest nie tylko rządowa siedziba, ale także miejscem wielu spotkań. Skąd roztacza się piękny widok na całe miasto i okolice.  Nad wejściem do budynku znajduje się godło Australii, przestawiające kangura i emu trzymające tarczę, na której widnieje sześć herbów poszczególnych stanów kraju. Parlament jest otwarty dla turystów, co kilka godzin można wziąć udział w bezpłatnym grupowym zwiedzaniu z przewodnikiem. Można wtedy zobaczyć m.in. zieloną salę posiedzeń Izby Reprezentantów,  różową salę posiedzeń Senatu, czy małe muzeum - galerie. Nieprzypadkowo budynek ten okrzyknięty został ikoną australijskiej architektury oraz wybitnym osiągnięciem międzynarodowym, łączącym architekturę i sztukę. Wstęp jest bezpłatny, ale sprawdzeni zostaniecie jak na miedzynarodowym lotnisku!

   Parlament

   Wnetrza korytarze Parlamentu

   Niestety miałam tylko kilka godzin na zwiedzanie, dlatego niestety nie widziłam otwartego w 2013 roku Arboretum - unikatowego kompleksu muzealno-rozrywkowy na 250 hektarach wzgórz - nie zobaczyłam ogrodow z Narodową Kolekcja Bonsai, punktow widokowych, pol piknikowych czy amfiteatru.

   Memoriał Wojenny z bogata kolekcja (od czasów kolonialnych aż po XXI wiek) - upamiętnia służbę i poświęcenie Australijczyków w czasie zmagań wojennych.

   Parlament

   upamietnienie zolnierzy

   War Memorial

   War Memorial wnetrza

   National Gallery - w takich tubach Aborygeni umieszczali kosci zmarlych. To dzielo powstalo na 200 lecie kolonizacji ich ziem.... nie mieli powodu do radosci...

   Aborygeni nie cieszyli z 200 lecia

   

   

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Canberra stolica Australii”
   Tagi:
   Autor(ka):
   agatwaustralii
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 15 czerwca 2015 02:18
 • wtorek, 09 czerwca 2015
 • niedziela, 07 czerwca 2015
  • Sydney Tower

   Wieża widokowa Sydney Tower nie jest najwyższą na świecie. Daleko jej do tej w Tokyo (634 m), w Guangdong (600 m) czy w Szanghaju (468 m) a także w Toronto (553 m) czy Kuala Lumpur (421 m). Wyższe od niej są także "punkty widokowe" w Berlinie (368 m) czy West Yorkshire (330 m). Jej wysokość mierzy "tylko" 309 m a platforma z której z zza szyb można podziwiać Sydney znajduje się na wysokości 250 m. Widoki jednak są warte 26,5 dolarów AU za osobę dorosłą, szczególnie jeśli ktoś tak jak ja lubi oglądać dachy :). Jej koszt 26 milionów jestem przekonana już się dawno zwrócił od 1981  roku :). Aha, jeśli chcecie wyjść na zewnątrz, to jest to możliwe za dodatkową opłatą. Mnie wystarczyła kontemplacja widoków w cieple pomieszczenia i rozpoznawanie z niekłamaną radością znanych mi już dobrze miejsc. W końcu mi się ułożyły w głowie kierunki świata :)

   Poniżej Katedra St. Mary's, przed nią słynna fontanna i Hyde Park (16 ha), za Katedrą Park Domain. Po lewej Port Wooloomolo.

   katedra

   Port Wooloomolo Wharf z potężnymi statkami, przed nim widać Museum Galery Of Art oraz park Domain

   Wooloomolo i Domain

   Po przeciwnej zachodniej stronie Darling Harbour z mostem Pyrmont, a ten bardziej z tyłu po prawej to most Anzac Bridge niedaleko Fish Market!

   Darling Harbour

   Od północy Harbour Bridge i Opera House!

   Opera House

   Harbour Bridge

   Na koniec cień wieży... kierunek południowy

   cień wieży i QVB

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Sydney Tower”
   Tagi:
   Autor(ka):
   agatwaustralii
   Czas publikacji:
   niedziela, 07 czerwca 2015 08:30

Tagi

Kanał informacyjny