Podróż marzeń Australia Nowa Zelandia

Wpis

wtorek, 25 kwietnia 2017

ANZAC DAY 25 kwietnia 2017

Dzisiaj 25 kwietnia Australia i Nowa Zelandia obchodzi swoje wielkie święto Anzac Day. W Sydney na ulicy Elizabeth Street tysiące ludzi! Część idzie w pochodzie ku pamięci australijskich bohaterów, wielu ogląda maszerujących siedząc lub stojąc na poboczach ulicy, często powiewając chorągiewkami. Niektórzy z zainteresowaniem śledzą obchody na żywo w telewizji. Ja również oglądam, jako że mam jedyną tego rodzaju okazję w życiu.

elizabethstreetsydneyanzac

Widzę mnóstwo transparentów i ludzi z odznaczeniami wojennymi. Ci, którzy noszą odznaczenia po lewej stronie są weteranami wojennymi i czasami ze względu na zaawansowany wiek przebywają tę trasę na wózkach. Natomiast Ci, którzy zawiesili odznaczenia po prawej stronie są córkami, synami, wnukami, krewnymi tych, którzy walczyli w pierwszej lub drugiej wojnie światowej, a także w innych wojnach np. w Wietnamie, Korei, Afganistanie i Iraku. Niektórzy weterani mają odznaczenia zarówno po lewej jak i prawej stronie, co oznacza, że w tym uroczystym dniu reprezentują także jakiegoś zmarłego bohatera.

anzacday2

Idą jedna za drugą orkiestry wojskowe, orkiestry dorosłych i ale także orkiestry szkolne. Wszyscy uroczyście ubrani. Rozbrzmiewa rytmiczna muzyka wojskowa. Muszę przyznać, że niektórzy weterani poruszają się całkiem sprawnie jak na swój wiek, widać wojskową musztrę. Idą z dumą i powagą. Tak to wielki dzień dla Australii (i Nowej Zelandii), jeden z najważniejszych. Są tu przedstawiciele sił powietrznych, lądowych i morskich. Idą przedstawiciele batalionów pod swoimi sztandarami. Trzeba przyznać, że Australia to kraj patriotów, w którym patriotyzm jest pielęgnowany i wynoszony na piedestał.

anzacday3 

Oglądając obchody przeżyłam chwilę wzruszenia, gdyż widziałam jak bardzo wzruszony jest 92 letni staruszek, który służył 2 lata jako pilot w czasie II Wojny Światowej w Nowej Gwinei. Miałam szczęście go poznać! Oto jego medale. 

medalegordona   

ANZAC (nazwa: Australian and New Zealand Army Corps) upamiętnia wszystkich, którzy stracili życie w czasie operacji wojskowych Australii i Nowej Zelandii. Zostało ustanowione w tym dniu na pamiątkę żołnierzy, którzy zginęli w czasie bitwy o Galiipoli, która rozpoczęła się 25 kwietnia 1915 roku.

W tym dniu zawsze jest bezpośrednia relacja na żywo z uroczystości na Galiipoli, w których uczestniczą ważni politycy - nie tylko australijscy. Australię reprezentowała Minister Spraw Zagranicznych Julie Bishop. A po południu rozpoczynają się z okazji Anzac Day uroczyste mecze Rugby League. 

W głównych wiadomościach pokazano, iż w uroczystościach (chyba po raz pierwszy!) uczestniczyli Aborygeni, zarówno Ci grający na didżeridu jak i weterani! Okazuje się, że Aborygeni również byli żołnierzami... i walczyli za Australię...

 Zdj. Może mi kiedyś ktoś wyjaśni skąd te biało - czerwone barwy...

anzacday11

 

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
agatwaustralii
Czas publikacji:
wtorek, 25 kwietnia 2017 04:38

Polecane wpisy

  • Zapraszam na moje prezentacje

    Zapraszam w czerwcu na moje prezentacje o Indiach oraz o Australii. 19 czerwca Kawiarnia Południk Zero w Warszawie, godz. 19.00 "Jak porównać te kraje? Czy coś

  • ach te plaże...

    Na pewno będzie mi brakowało tych wspaniałych australijskich plaż.... Najczęściej bywałam na Dee Why... Jednak najlepsze przyjaciółki i rodzina są w Polsce. Por

  • Pięknych Świąt!

    Drodzy czytelnicy mojego bloga! Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Wam POLSKICH ŚWIĄT, z tradycyjnym smacznym jajeczkiem, które może sami pomalujecie albo ugotu